FK Litol
Oficiální stránky klubu

Historie klubu

Jako všude na vsi, tak i v LITOLI kluci honili mičudu, kde se dalo. Odevšad je však vyháněli. Buď otloukali omítku na stodolách, nebo dupali trávu na lukách. To nebylo lhostejné několika nadšencům, kteří se rozhodli dát vše na pravou míru. A začali konat. Našlo se místo na hřiště, začali se stavět dřevěné kabiny, dalo se dohromady odpovídající mužstvo a přihlásilo se do soutěže…… Psal se rok 1971.

Několik generací litolských fotbalistů zažilo nádherné chvíle, přátelství rodin přetrvávající do dnešních dnů. Po 25 letech s příchodem nového manažera přichází i nový impuls. Není to málo na tak pěkném a útulném hřišti kopat jmen III. třídu? Tato slova manažera probouzí z letargie celý fotbalový výbor. Shání se sponzoři, skládá se trpělivě mužstvo. Výsledkem je famózní cesta mužstva třetí třídou v ročníku 1998/1999. První místo s náskokem 24 bodů a více, jak 100 nastřílených branek.

Technická hra mužstva s brankářem Standou Vahalou – bývalým hráčem Slavie Praha přivádí na litolské hřiště „V Topolech” také diváky. Návštěvnost stoupá z 40 na 200 – 250 diváků.Rozjeté mužstvo nedává nic na to, že okresní přebor je nad jeho síly.

Trpělivě zápas od zápasu, hráči od vítězství k vítězství bojuje, věří a vyhrává okresní přebor Nymburska. Mužstvo postupuje do krajské soutěže I. B třídy a opět se stává štikou soutěže. Do poslední chvíle bojuje o první místo a stává se velkým překvapením soutěže. Postup tentokráte utekl jen o vlásek, mužstvo však načerpalo hodně zkušeností, které využívá v nastávající sezóně 2001/2002 a drtí jednoho soupeře za druhým. Po podzimu je suverénně na prvním místě s náskokem 8 bodů a reálnou možností postoupit do I.A třídy. Sen několika generací litolských fotbalistů nabírá stále jasnější kontury.

 

 

 

hřiště v topolech - litol

V sezóně 2002/2003 se litolští sršni jako nováček soutěže I.A. třídy umístili na 6. místě. Sezóna 2006/2007 se Litoli povedla ze všeho nejlépe, když po všech odehraných kolech jsme obsadili 3. místo a postoupili do Krajského přeboru! V té době již v týmu působí jako hráč Michal Petrouš, bývalý skvělý ligový fotbalista a v současnosti neméně kvalitní trenér. Příběh strmého vzrůstu však ani tímto úspěchem nekončí… Parta kolem P. Jareše, který se z postu hrajícího trenéra posunul již nastálo pouze na lavičku žlutočerného týmu, stále nemá dost. Po pár sezonách strávených v Krajském přeboru se Litoli naskytla možnost okusit čtvrtou nejvyšší tuzemskou soutěž. Tým sice ve skončené sezoně Krajského přeboru skončil až na šestém místě, ale díky nezájmu týmů, jenž skončily tabulkově před ním, je nabídnuta divize nám. A tak jsme v roce 2010 vkročili do divizní soutěže.

To oč se některé týmy snaží řadu generací, se nyní daří nám během několika let. Splněný sen a velká výzva, na kterou se všichni těší je tu. A tak kromě odchovanců či šikovných hráčů, kteří v našem klubu působí, doplňují tým v průběhu divizních let jména jako Jaromír Jindráček, Josef Šimek, Adam Petrouš či zahraniční akvizice tmavé pleti. Oba bratři Petroušové si tak poprvé ve svých kariérách zahrají spolu v jednom týmu!! Do Litole míří kromě hráčů také týmy jejichž jména mají zvuk jako Benešov, Blšany, Meteor, Neratovice či rezervy Teplic a Příbramy. Asi největším lákadlem je rezerva pražských Bohemians. Na domácí zápas s ním přijde úctyhodných 500 diváků!!!

Po šesti krásných, ale velmi náročných divizních sezonách však nabírá příběh o klubu s neskutečnou partou, jedinečnou duší a obrovským srdcem strmého obratu. Zdravotní problémy manažera Boreckého, který za neskutečným vzestupem provinčního žluto-černého týmu stál, neumožňují dohrát sezonu 2015/2016 až do konce a po třech jarních kolech dochází k odstoupení týmu z probíhající divizní soutěže. V této době prochází naše hřiště generální rekonstrukcí, jejíž náklady se pohybují kolem 8. mil. korun, ale je to více než potřebné. Nový pažit a přilehlé okolí dostává nový kabát a stejně tak i dospělý tým, který má své pokračovatele… Během jarní a posléze letní přestávky se buduje zbrusu nový tým odhodlaný od nejnižší soutěže opět naskočit do zápasového kolotoče. Do Litole se vracejí odchovanci a všichni hráči, kteří zde v minulosti řadu let působili a mají nezměrnou chuť náš klub opět reprezentovat. Tým začíná od nuly a bez přehnaných ambicí. Je zapotřebí jej nejprve stabilizovat a až poté bude možné si dávat nějaké sportovní cíle.
Sportovní úspěchy však přináší také povinnosti. K těm příjemným, ale i zodpovědným je přivést na hřiště co největší počet těch malých. Vždyť na každého číhá mnoho zlého. Kouření, drogy, automaty a jiné. Také v této oblasti práce s dětmi se nám daří. Trenéři mládežnických týmů mají plné ruce práce. Strmě se rozrůstající týmy přípravek čítají v roce 2016 na sedm desítek hráčů, ale také hráček!!!  Žákovské týmy byly poprvé v historii, díky velkému počtu hráčů, pro tuto sezonu přihlášeny dva a to starší žáci hrající 10+1 a mladší, kteří hrají ve formátu 7+1. K takovému počtu sportovců musí být odpovídající zázemí. Kabiny již nestačí kapacitně ani hygienicky. Dáváme se však do práce. Je před námi hodně úkolů. V nadcházejícím roce 2017 by rekonstrukcí měli projít také kabiny a zázemí týmů, které je již nedostačující. Zabezpečit a zkvalitnit vybavení jednotlivých mužstev. Dresy, míče, tréninkové náčiní. Atraktivní hrou a odpovídajícím zázemím chceme i nadále vítat příznivce kopané u nás v Litoli na hřišti V Topolech.