Snažím se o to, aby fotbal kluky především bavil, říká Michal Jareš

Michal JarešMichal Jareš je již několik let trenérem nejmladších litolských fotbalistů. Tuto časově náročnou, nezáviděníhodnou práci zvládá na jedničku, přičemž ještě stíhá hrát za Milovice. Michala Jareše jsme se o zimní pauze zeptali na několik postřehů, které jeho práci bezezbytku charakterizují.

Už několikátou sezónu jsi trenérem litolského potěru. Jak moc náročné je to pro tebe časově, když trénuješ přípravky i žáky?
Jelikož mi zbývá čas ještě i na mé mimofotbalové aktivity tak se necítím nijak fotbalově přetížen.

Co skýtá tréninková náplň od nejmladších týmů po ty starší?
Celý náš mládežnický trenérský tým se snaží o to aby kluky fotbal především bavil a nebyl brán jako stereotyp a nuda. Tréninky jsou proto zaměřeny více obecněji ne jen s důrazem na fotbal ale také na ostatní dovednosti. Na tréninku je proto možné vidět různorodá cvičení od klasických fotbalových až po gymnastiku a třeba házenou. Našim cílem je v maximální míře zapojovat do všech cvičení balon, který je ve fotbale přeci jen tím nejdůležitějším nástrojem.

Máš ve svých týmech nějaké talenty, kteří by mohli v budoucnu nastupovat za „A“ mužstvo?
Momentálně máme hodně vyrovnané ročníky až po ty nejmladší a naší maximální snahou je týmovost a rovnoměrné vytížení všech hráčů. Musím popravdě říct, že jsem mile překvapen jací jsou zde skvělí hráči a jedinci s velkým potenciálem kteří nám buď pod rukama prošli nebo které máme momentálně v týmech. Otázkou je zda budou ochotni na sobě makat a zda u fotbalu vydrží. Ale má odpověď je jednoznačně „ANO“ jsou momentálně v Litoli hráči, kteří mají našlápnuto do A-mužstva a možná i výše!!

Jak moc těžké je v současné době naplnit mládežnická mužstva, navíc ještě v tak malé obci, jakou Litol bezesporu je?
Mám možnost sledovat a komunikovat s trenéry a funkcionáři ostatních týmů z okolí kde všichni žehrají na nízké počty zájemců obecně o sport a o to méně o fotbal. Za nás však musím říci, že jsme velmi mile překvapeni o současném počtu členů ve všech našich mládežnických týmech ačkoliv jak říkáte Litol je co do počtu obyvatel hodně malá oproti jiným konkurentům. V čem spočívá naše tajemství opravdu nevím, ale jsme za něj neskutečně rádi.

Kde bys chtěl vidět své týmy v blízké budoucnosti?
Opět odpovím více obecněji. Naší snahou je aby všichni co přijdou do Litole okusit fotbal u něj také zůstali. Aby je tento sport bavil a našli v něm lásku a možnost něčeho dosáhnout bez ohledu na jeho sportovní předpoklady nebo um. Každý má možnost ukázat co umí a co se naučil, všichni však naprosto stejně ať jde o hráče s jedinečným talentem nebo o hráče, kterého to prostě jen baví a nevidí v tomto sportu pro sebe žádnou skvělou budoucnost. Neměříme u nás úspěchy postavením v tabulce, i když kluci ji samozřejmě bedlivě sledují a hlásí nám průběžné stavy, ale chceme aby všichni odcházeli s dobrým pocitem a aby příště přišli zas.

Co tvé trenérské ambice? Chtěl bys v budoucnu trénovat také seniorská mužstva?
Trénovat mládež v Litoli je moje srdeční záležitost jsem zde již řadu let a z těch málo hráčů, kteří zde působili se nám za přispění funkcionářů, ostatních trenérů kteří zde jsou nebo zde byli a zejména za podpory skvělých rodičů podařilo vybudovat poměrně slušnou mládežnickou základu kde je jak bych tak řekl rodinné prostředí. Neženou mě dál ambice, ale pohled na radost kluků a jejich sportovní růst. Avšak každý kdo se vzdělává ať už trenérsky nebo jinak by určitě rád postoupil o nějakou tu úroveň výše a lhal bych kdybych řekl, že já ne. Seniorská mužstva nejsou úplně můj šálek čaje, baví mě sledovat jak se zlepšují ti nejmenší, jak na sobě makají a předhánějí se jak na tréninku tak v zápase.